ذکر قرآنی آرامش دهنده برای ایجاد آرامش روح و روان و آرامش دل

در این پست از سایت ذکر و دعا و تعبیر خواب ملکوتی ها malakootiha.com ذکر قرآنی آرامش دهنده برای ایجاد آرامش روح و روان و آرامش دل را قرار دادیم . برای رسیدن به آرامش روح و روان و آرامش قلب و رفع استرس و دلشوره می توان از ذکرهای قرآنی آرامش دهنده زیر استفاده کرد که برای ایجاد آرامش فوق العاده موثر هستند …

ذکر آرامش قلب,ذکر آرامش دهنده نی نی سایت,ذکر آرامش در زندگی,ذکر آرامش دهنده صوتی,ذکر آرامش اعصاب و روان,ذکر آرامش بهجت,ذکر آرامش کودک,ذکر آرامش خواب
ذکر قرآنی آرامش دهنده برای ایجاد آرامش روح و روان و آرامش دل

ذکر سریع الاجابه مخصوص آرامش قلب,بهترین ذکر برای آرامش قلب,ذکر سریع الاجابه آرامش قلب و دل,ذکرهای قرآنی آرامش دهنده انسان,ذکر برای آرامش و اطمینان قلب

ذکر قرآنی آرامش دهنده برای ایجاد آرامش روح و روان و آرامش دل

این ذکر که باعث آرامش می شود یعنی چه؟

منظور آیه فوق از ذکر خدا که مایه آرامش دل ها است تنها این نیست که نام او را بر زبان آورد و مکرّر تسبیح و تهلیل و تکبیر گفت، بلکه منظور آن است که با تمام قلب متوجه او و عظمتش و علم و آگاهیش و حاضر و ناظر بودنش گردد و این توجه مبدأ حرکت و فعالیت در وجود هر فردی شود به سوی تلاش و زندگیه روزمره اش و میان او و گناه، سد مستحکمی ایجاد کند … این است حقیقت ذکر که آن همه آثار و برکات در روایات اسلامی برای آن بیان شده است. (نمونه، ج ۱۰، ص ۲۱۵)

آن چنان که نوش دارو مایه راحتی و آرامش مار گزیده است و پس از به کار بردن آن احساس نشاء سلامتی و عافیت می کند، نفس نیز از یاد خدا این احساس را می نماید.

آرامش یکی از گمشده های مهم بشر بود و به هر دری می زند تا آن را پیدا کند

مصادیقی از ذکر خدا

در حدیث می خوانیم که از وصایایی که پیامبر  صلّی الله علیه و آله به علی علیه السّلام فرمود این بود: ای علی سه کار است که این امت طاقت آن را ندارند (و از همه کس ساخته نیست)

۱- مواسات با برادران دینی در مال، ۲ ـ و حق مردم را از خویشتن دادن، ۳ ـ  و یاد خدا در هر حال ولی یاد خدا (تنها) سبحان الله و الحمد الله و لا اله الا الله و الله اکبر نیست بلکه یاد خدا آن است که هنگامی که انسان در برابر حرامی قرار می گیرد از خدا بترسد و آن را ترک گوید.

در حدیث دیگری می خوانیم علی علیه السّلام فرمود:

ذکر دو گونه است یاد خدا کردن به هنگام مصیبت (و شکیبائی و استقامت ورزیدن) و از آن برتر آن است که خدا را در برابر محرمات یاد کند و میان او و حرام سدی ایجاد نماید. (تفسیر نمونه ج ۱۰، ص ۲۱۶)

صاحب مجمع البیان نیز برای ذکر معنائی دارد:

خداوند تعالی یک جا ذکر را مایه اطمینان قلب دانسته و در جایی دیگر باعث وجل و ترس قلب خوانده، این بدان جهت است که مقصود از ذکر در اولی به یاد آوردن ثواب ها و نعمت های اوست که به شمار نمی  آید … آدمی وقتی به یاد نعمت های او می  افتد دلش آرام می  گیرد.

مقصود از ذکر در آنجا که باعث ترس و اضطراب قلب می شود به یاد آوردن عقاب خدا و انتقام اوست که به یاد هر که بیاید آرامش را از او سلب می  کند. (المیزان، ج ۱۱، ص ۵۴۵)

ذکری برای رسیدن به آرامش

گفتیم به طور کلی یاد خداوند به هر شکل و صورتی موجب آرامش قلب است، در این میان بیان شده است که گفتن ذکر «ما شاءَ الله لا حَولَ وَ لا قوَّهَ إلّا باللهِ العَلِیِّ العَظیم» در ایجاد آرامش نیز نقش موثری دارد .

میرزا احمد آشتیانی (ره) در کتاب هدیه احمدی آورده اند:

جهت آرامش پیدا کردن دست روی سینه بگذارید و در حالت نشسته و ایستاده چند مرتبه ایه ۲۸ سوره رعد را بخوانید: «الذّینَ امَنوا وتَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِ الله تَطمَئِنُ القلوب» … در ایجاد ارامش بسیار موثر است .

برگرفته از دعا سایت

******************************

بازنشر : سایت ملکوتی ها سایت بزرگ ذکر و دعا و تعبیر خواب

بیشتر بخوانید  دعای بیقرار کردن شخص از عشق و محبت و افزایش مهر و محبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =